Daň z nehnuteľnosti 2025

Ak ste od 02.01.2024 do 01.01.2025 nadobudli alebo predali nehnuteľnosť, tak je potrebné, aby ste do 31.01.2025 podali priznanie k dani z nehnuteľností.

Povinnosť podať daňové priznanie k nehnuteľnosti vznikne vtedy, ak ste sa v tomto období stali vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti.

Čo sa týka dane z nehnuteľnosti, tak daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti je potrebné podať aj v prípadoch, ak:

  • nastali zmeny vo výmere
  • nastali zmeny vo využívaní
  • nadobudlo právoplatnosť stavebné alebo kolaudačné rozhodnutie.

 

 

Príklad č. 1:

Dali ste si vypracovať geometrický plán a overený ste ho dali zapísať do katastra nehnuteľností. Výsledkom bolo, že sa daný pozemok preklasifikoval. Napríklad z druhu pozemku trvalý trávny porast sa stal druh pozemku zastavaná plocha a nádvorie.

Príklad č. 2:

Zapísaním nového geometrického plánu došlo k zmene výmery Vášho pôvodného pozemku.  V tomto prípade je potrebné, aby ste podali priznanie k dani z nehnuteľnosti.

Príklad č. 3:

Zápisom geometrického plánu došlo k tomu, že na jednom pozemku vznikli 2 typy pozemkov. Nebola to už iba orná pôda ale časť pozemku bola naďalej orná pôda a časť pozemku sa zmenila na druh pozemku: zastavaná plocha a nádvorie

Priznanie k dani z nehnuteľností je potrebné podať na mestskom alebo obecnom úrade, podľa toho, kde konkrétne sa nachádza daná nehnuteľnosť.

Napríklad ak máte trvalý pobyt v Spišskej Novej Vsi, avšak kúpili ste si nehnuteľnosť v Poprade, tak do 31.1.2025 podáte priznanie k dani z nehnuteľností na mestskom úrade v Poprade osobne v podateľni alebo doporučene poštou.

Poprad

Daň z nehnuteľností sa platí vopred. Daň z nehnuteľností zaplatená napríklad v januári 2025 je daň z nehnuteľností za rok 2025 nie za uplynulý rok.

Vznik daňovej povinnosti

Priznanie k dani z nehnuteľností si podáva daňovník, ktorému vznikla povinnosť k dani z nehnuteľnosti, t. j. v priebehu uplynulého roka sa stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľností, ktorá je predmetom dane z nehnuteľností, a to 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovníkovi vznikla táto povinnosť.

Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.

V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením v priebehu roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti alebo prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni schválenia príklepu súdom. 

Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve.

Tlačivo priznanie k dani z nehnuteľností 2025.

Kliknite na obrázok a stiahnite si tlačivo priznanie k dani z nehnuteľnosti.

Zánik daňovej povinnosti

Daňová povinnosť zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. 

Podávanie daňového priznania

Daňové priznanie podávate ako daňovník (t. j. osoba, ktorá má daňovú povinnosť), ktorého zákon o miestnych daniach vymedzuje osobitne pri pozemkoch, stavbách, bytoch a nebytových priestoroch. Daňové priznanie je nutné podať za to zdaňovacie obdobie, v ktorom vám vznikla daňová povinnosť (stali ste sa vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti), a to do 31. 1.2025.

UPOZORNENIE! V ďalších zdaňovacích obdobiach  daňovník daňové priznanie k tej istej nehnuteľnosti nepodáva, správca dane mu doručí rozhodnutie o vyrubenej dani automaticky. 

Praktická rada:
Ak ste napríklad nadobudli nehnuteľnosť 25. 8. 2024, daňové priznanie ste povinní podať do 31. januára 2025, ale len v tom prípade, ak tieto skutočnosti boli k 1. januáru 2025 zapísané aj v katastri nehnuteľností.

Ako vypísať priznanie k dani z nehnuteľnosti?

Kliknite a pozrite si tento web s návodom https://www.mfsr.sk/files/archiv/priloha-stranky/3582/68/Poucenie.pdf

Ak je pozemok, stavba, byt a nebytový priestor v bytovom dome v spoluvlastníctve viacerých osôb, priznanie podá každá fyzická alebo právnická osoba, teda spoluvlastník, do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Existuje však možnosť ustanovenia si na základe dohody všetkých spoluvlastníkov spoločného zástupcu, ktorý podá priznanie za všetkých. Túto skutočnosť je potrebné vyznačiť v príslušnom daňovom priznaní.

Spomínaná dohoda spoluvlastníkov o ustanovení si zástupcu sa nevzťahuje na manželov, ktorí majú pozemok, stavbu, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov; v tomto prípade priznanie podáva len jeden z manželov.

Aké typy daňových priznaní rozlišujeme?

  • Priznanie: vypĺňate, pokiaľ podávate priznanie správcovi dane prvýkrát.
  • Čiastkové priznanie: vypĺňate, ak ste už v predchádzajúcom období priznanie podali, ale vznikla vám nová daňová povinnosť (napr. nadobudli ste ďalšiu nehnuteľnosť alebo nastala zmena napr. využitia stavby, výmery či druhu pozemku alebo vaše vlastníctvo, správa, nájom či užívanie nehnuteľnosti zaniklo).
  • Dodatočné prizanie: podávate v prípade, ak ste v priznaní neuviedli správne údaje.
  • Opravné priznanie: podávate, ak opravujete priznanie ešte pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.

Porovnaj ponuky

Porovnať